Uksed

Mis on uste evolutsioonis järgmine samm?

JBKind tegi ülevaate sellest, kuidas meie igapäevaelu kaaslased – uksed – on muutunud ning mis veel ees võib oodata. On ilmselge, et uksed on aja jooksul kõvasti arenenud ja paljud muudatused jõudsid meieni esmalt tänu ulmekirjandusele. Plahvatusekindlaid uksi kasutatakse praegu varjendites ja rakettides, samas kui vertikaalselt avanevaid sektsioonuksi saab näha ladudes ning tuletõrjedepoodes. Võrkkesta skänneerimist võib kogeda paljudes meditsiini- ja teadusasutustes ning võimalik,et spiraalselt avanev uks ei ole ka enam kaugel.

Eelmises postituses mainitud filmid nagu „Star Wars Osa IV: Uus lootus“, „Star Trek 2: Khani raev“ ning „Tulnukas“ on praeguseks saavutanud klassikustaatuse või nimetatakse neid retrofilmideks. Samas olid nad tegelikult oma ajast ees ning filmis näidatu ja praegu reaalselt olemasoleva vahe ei olegi nii suur. Me ei saa unustada, et just nendes filmides näidatud uksi nähti tollal väga futuristlike lahendustena. Kas ka praegu võib filme vaadates saada aimu sellest, milliseid uksi võiksid disainerid tulevikus luua?

Tegelikult ei ole ju uste juures midagi rabavat muutunud. Võimalik, et muutuste kõrghetk on juba möödas. Võimalik, et uksi ei olegi võimalik paremaks teha. Kuid Austria disainer Klemens Torggler on saanud hakkama võimatuga ja loonud midagi, mida saab kirjeldada kui arhitektuurilist origamit. Nagu tema veebilehel väidetakse, aitab see innovaatiline disain näha uste uusi võimalusi. Torggleri uksed on tõesti imeilusad – kaks musta ruutu, mis liiguvad sujuvalt oma kohale. Võrreldes tavapärase hingedel liikuva uksega, säästab see kõvasti ruumi ja midagi sarnast oleme näinud Star Warsi filmides. Torggler töötas idee kallal viis aastat, enne kui tema looming 2014. aastal avalikkuse ette jõudis. Võimalik, et praeguseks ongi uste funktsionaalsuse tipp saavutatud ja ainus, mida saab edasi arendada, on see, kuidas uksed välja näevad.

Etafi uks on jällegi maailmast, kus saavad kokku ulme ning imeline disain. Etafi uks on küll harjumuspärase suurusega, kuid ukseavaust katab 35 rida vertikaalselt libisevaid ning keskel lahknevaid metallitükke. Infrapunasensorid määratlevad uksele läheneva inimese mõõdud ning libisevatest metalliridadest moodustub just selline avaus, millest liginev inimene läbi mahub.

Tundub vältimatu, et tuleviku uksed peavad keskenduma kas ilusale disainile või tehnoloogiale. On inimesi, kes väidavad, et sõrme või silma skännimisel on ustega vähe pistmist ja pigem on tegu sissepääsu ning tehnoloogia ristandiga. Kuid kujuta ette ust, mis tunneb ära su hääle või avaneb siis, kui tunneb kõndimisest tekkivat vibratsiooni!

Kui sul on kodule või kontorile uusi uksi või aknaid vaja, siis Haapsalu Uksetehase kodulehelt leiad nii ägedad siseuksed kui välisuksed.

Kas filmimaailm ennustab ette uste arengutrendi?

Arvestades seda, et viimaste kümnendite filmid panid paika selle, kuhu uste areng viib, siis on võimalik, et 1990. aastate ja 2000. aastate filmid aitavad meil saada aimu, mis ootab meid ees kaugemas tulevikus. Kuigi 1999 aasta „Star Wars: Nähtamatu oht“ ning 2000 aasta „X-mehed“ ei üllata millegagi, siis 1982 aasta klassiku järg „Tron: Pärand“ peaks kõigi ootuste kohaselt küll midagi uuenduslikku pakkuma! Või noh… tegelikult mitte. Filmis on täiesti tavalised käsitsi avatavad uksed. Kuid mis saab edasi? Mis on uste evolutsioonis järgmine samm?

Kui me ei saa enam toetuda ulmefilmidele ega disaineritele, siis ei jää muud üle, kui alla anda. Või otsustades maailma positiivse pilguga vaadata, peaksime äkki lihtsalt rõõmustama olemasolevate uste üle. Me võtame ilmaolude eest kaitsvaid ning privaatsust pakkuvaid sise- ja välisuksi juba iseenesestmõistetavana. Äkki meil ei olegi vaja mingeid ultramodernseid või ulmeraamatutest pärit futuristlikke lahendusi. Seintesse libisevad uksed aitavad juba nüüd ruumi säästa ning ukselinke, koputeid ja muid lisandeid valides on võimalik uksed omapäraseks muuta. Ehk tasub loobuda millegi tundmatu ihalemisest ja leppida sellega, mis meil juba olemas on. Kui üks uks sulgeb, avaneb teine ja ehk see teine uks ei pea spiraalselt avanema