Värvimaagia

Värvimaagia – kuidas see enda heaks tööle panna?

Me kõik teame, mis värve tuleb segada, et saada roheline värv. Või mida lisada, kui tahad tooni natuke heledamaks või natuke tumedamaks saada. Värvisektoritega ratas tuleb ka igaühele tuttav ette. Need õppetunnid oleme tavaliselt kätte saanud juba koolipingis esimestes kunstitundides istudes. Aga kas sa tead, milline seinavärv sobib sinu uude elutuppa kõige paremini? Võib juhtuda, et vaimusilmas näeb su tuba suurepärane välja, kuid kui värv kuivanud on, siis tahaksid otsast alustada. Kuidas seda katastroofi vältida?

Pane tuli põlema, tõmba kardinad eest

Muidugi on meil kõikidel oma lemmikvärvid, kuid isegi kui metsaroheline, vanaroosa ning kärtsoranž värv näevad eraldi väga meeldivad välja, siis neid värve ühte tuppa kokku pannes võib tulemus ehmatav olla. Liiga erinevate värvide valikul tuleb ettevaatlik olla ning suure kogemuseta on seda lihtsam vältida. Vältida tuleks ka seda, et kogu toa värvipalett on identne. Jah, sa võid leida ühe tooni, mis sulle väga meeldib, aga seinaga täpselt sama tooni diivanikatete, laudlinade ja dekoratiivpatjade juurdeostmine vähendab märgatavalt värvi mõju. Kontrastid on hubase ruumi loomise juures olulised – olenemata sellest, kas sa valid neutraalsed värvid ja lisad kontrasti mõne tumedama lisandiga või on peamine värv silmatorkav ning sa kasutad mõnda halli laiku, et oma silmale puhkust anda.

Peamine asi aga millega alt minnakse, on värvi valimine lihtsalt poes nähtava põhjal. Poevalguses ideaalsena paistev värv võib kodus teistmoodi mõjuda ning värv, mis krohvitud seinale väga hästi sobib, näeb tapeedi peal hoopis teistsugune välja. Ka see tuleneb valguse peegeldumisest.

Seetõttu võibki öelda, et värvide valimise juures on kõige olulisem aspekt valgus. Kui sa võtad värvikaardi kätte ja hakkad selle pealt värvi valima, siis poevalguses jätab see värv hoopis teistsuguse mulje, kui kodus sumedas lambivalguses või avatud terrassil, kus ainsaks valguseks on päikesevalgus. Haara värvikaardid näppu ning koju jõudes vaata tähelepanelikult, kuidas värvitoon sellele mõeldud ruumis paistab.

Värvikaart on su parim sõber – kasuta seda õigesti

Vivacolori koduleht võib õige värvi leidmisel suureks abiks olla. Seal tuuakse välja ka see, et tihti on komistuskiviks kollane ja oranž. Kui värvikaardist jääbki silma kollane või oranž seinatoon, võiks lemmiktooni asemel valida natuke heledama ja hallikama versiooni. Teiseks pisikeseks kuid ääretult oluliseks nipiks on see, kuidas värvikaarti vaadata. Kui oled selle juba koju toonud, siis ära hoia värvikaarti horisontaalselt vaid vertikaalselt. Sel juhul on värvikaardile langev valgus sarnasem sellele, milline see päriselt hakkab välja nägema.

Olles leidnud seintele sobiva tooni, ära unusta arvesse võtta ka muid aspekte, mis mõjutavad seda, kuidas sa värvi tajud. Eriti siseseintel hakkavad mõju avaldama ka katteriided ja kardinad, sest need omakorda peegeldavad valgust ja mitte alati just selles suunas, mida sa soovid. Heledad toonid võivad koos tumedate toonidega tunduda veelgi heledamatena ning sama kehtib ka vastupidi. Seetõttu ongi eriti oluline võrrelda värvinäiteid ka teiste värvitoonidega. Eriti hea oleks, kui saaksid enne värvimisega alustamist nii valguse kui varjuga kaetud osas värvida väikesele pinnale valitud värvinäidised ning seeläbi saad rohkem aimu, kuidas värv võib mõjuda.

Värvimaagia on justkui salapärane võlukunst. Kuid Vivacolori veebilehe, värvipoes kolamise ning koju toodud värvikaardi abil on ka sinul võimalik värvimaagia enda kasuks tööle panna.